guvenlik-kamerasi


Güvenlik Kamerası

Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik kamerası seçerken ilk önce kullanılacak olan mekan ve görüş mesafesi belirlenmelidir. Eğer kamera  dış mekan için kullanılacaksa, su ve hava geçirmeyen, yani bullet kamera diye tabir edilen kamera tercih edilmelidir. Kameralar iç mekanda bulunacak ise dome kamera denilen iç mekan kameraları daha şık olacaktır ve az yer kaplayacaktır. Güvenlik kamerası seçerken hava şartları dikkate alınmalıdır. Eğer çok soğuk veya çok sıcak ortamlarda kullanılacaksa, mesela soğuk hava depoları veya ges güneş enerji santralleri gibi, kameraların en soğuk ve en sıcak çalışma özellikleri incelenmeli ve ona göre seçim yapılmalıdır. Diğer dikkat edilecek husulardan biri ise çözünürlülük, gece görüş özelliği gibi etkenlerdir. Günümüzde artık neredeyse gece görüş özelliğine sahip olmayan güvenlik kamerası yok gibidir. Çözünürlülük mevcut teknolojide gayet yüksek bir değere sahiptir. Ahd güvenlik kameraları 4, 5 mega piksel çözünürlülüğe ulaşmışken, ip kameralar 12 ,15 mega piksel çözünürlülüklere kadar çıkmıştır. Profesyonel görüntü almak isteyen birçok kullanıcı, 4k güvenlik kameralarını tercih etmelidir. Kamera seçerken kendini ıspatlamış markalar seçilmelidir. Düşük görüntü kalitesine sahip kamera markaları, yüksek etiket yapıştırarak yüksek fiyatlara ürünleri pazarlamaktadır. Güvenlik kamerası satın almadan önce bu işin uzmanlarından ve tecrübe edinmiş kişilerden destek almak yararlı olacaktır.

 

Ip Güvenlik Kamerası

Ip kameranın türkçe karşılığı internet protokol’dur. Yani bildiğimiz standart ahd veya analog kameralar gibi analog bir sinyal yerine, ip adreslerinden oluşan bir sistem kullanmaktadır. Her kameranın kendine özel bir ip adresi bulunur. Bu ip adreslerini nvr denilen ve ip kameraların bağlandığı kayıt cihazı otomatik olarak atamaktadır. Ip güvenlik kameralarını diğer kameralardan ayıran en büyük özelliği isteğe göre kodlanarak birçok özellik eklenebilmesidir. Örnek vermek gerekirse; Yüz tanıma, plaka tanıma, hassas hareket algılayıcı, insan ve hayvan şekillerini birbirinden ayırması gibi birçok özellik eklenebilir. Bu yüzden ip güvenlik kameralarını genellikle yüksek güvenlikli ve profesyonel kullanıcılar tercih etmektedir. Ip güvenlik kamerası fiyatı diğer sistemlere nazaran daha yüksektir. Bu kameralar standart video kablosu yerine, cat 5 , cat 6 veya cat 7 denilen ethernet kabloları ile bağlanmaktadır. Ayrıca kablosuz olarak bağlanan ip güvenlik kamerası mevcuttur.

 

Ahd Güvenlik Kamerası

Ahd güvenlik kamerası yani, analog HD kameralar, daha eski model olan analog kameraların gelişmiş modelleridir. En çok kullanılan kamera modelidir. Bunun sebebi fiyat açısından daha uygun olması, kurulumu ve devreye alması daha kolay olan cihazlardır. Bu kameralar dvr denilen kayıt cihazlarına bağlanır. Ahd güvenlik kamerası görüntü aktarmak için cctv kamera kabloları kullanır. İstenirse ses taşınabilir ancak kablo içinde ses için fazladan mikrofon için kablo olanlardan seçilmelidir. Bu kablolar 4+1 ve 2+1 kablo olmak üzere genel olarak 2 ye ayrılır. Kalınlık uzunluğa göre seçilmelidir. Örneğin 2+1 0.22 olan bir kablo 50 metreden sonra görüntü kalite kaybı yaşamaya başlar. Daha uzun mesafeler için 2+1 050, 2+1 075 gibi kalılıklara sahip kablolar mevcuttur. Buradaki 2+1 veya 4+1 tabiri kablonun ses taşıyıp taşıyamayacağını 0.22, 0.50 gibi olan rakamlar ise kalınlığını belirler. 2+1 ler ile sadece görüntü ve enerji taşınırken, 4+1 ler ile görüntü, ses ve enerji taşınabilir. Ahd güvenlik kamerasının en büyük avantajı ise biraz elektrik veya elektronik bilgisine sahip kişilerin bu kameraları kolaylıkla kurup çalıştırabilmesidir. Genede profesyonel kişilerle çalışmak önemli bir husutur.

 

Güvenlik Kamera Kurulumu

Güvenlik kamerası kurulumu önemli bir husutur. Mümkünse profesyonel kişilere yaptırılmalıdır. Eğer kişi kendisi kuracaksa birçok detaya dikkat etmelidir. Ahd güvenlik kameralarında ençok karşılaşılan durumlar, kameralara ters elektrik verilip kameraların yanmasına sebebiyet vermektir. Bu durumlarda güvenlik kamerası artık kullanılamaz hale gelir ve garanti dışı kalır. Gene ahd kameralarda yapılan bir diğer önemli hata ise kablo uçlarına takılan bnc denilen ve kabloyu dvr denilen kayıt cihazına bağlayan fişin düzgün takılamamasıdır. Bu durumlarda görüntüde parazit oluşur veya görüntüde gidip gelmeler meydana gelir. Ip güvenlik kamera kurulumlarını ise, profesyonel kişilerin kurması  ve devreye alması gereken sistemlerdir. Eğer ip güvenlik kamerası kullanmaya karar verildi ise yetkili bir teknik servisten destek alınmalıdır.

 

Sabit Lensli Güvenlik Kamerası

Sabit lensli güvenlik kamerası, adından da anlaşılacağı gibi kamera üstünden veya uzaktan zoom denilen yakınlaştırma veya uzaklaştırma gibi işlemleri yapma özelliği olmayan kameralardır. Sabit lensli kameraların ilk avantajı fiyatıdır. Zoom özelliğine ihtiyacı olmayan kullanıcılar için uygundur. Bu tür kameralar en çok tercih edilen modellerdir. 2.8 mm  den 16mm ye kadar seçenekleri vardır. 2.8 en geniş açılı kameradır. tek kamera ile geniş bir ortamı görmek isteyen kullanıcılar bu kamerayı tercih etmelidir. mm oranı yükseldikçe, kamera daha uzağı görüntülemeye başlar fakat daha yakındaki açıları görmemeye başlar. yüksek mm li güvenlik kameraları, kameranın bulunduğu yerden uzaktaki bölgeyi gözlemlemeye yarar. 2.8 mm sabit lensli güvenlik kamerası, geniş bir alanı tarar, uzaklık mesafesi kameranın kalitesine göre 10-20 metre aralığıdır. 16mm olan sabit lens kamera ise gene kalitesine göre 50-70 metre arası uzaklıktaki bir alanı tarayabilir.

 

Varifocal Güvenlik Kamerası

Varifocal lensli güvenlik kameraları, sabit lenslerin aksine uzaklık veya yakınlık mesafesi ayarlanabilir. Varifocal kameraların lensleri istenilen model lensle değiştirilebilir. Ayrıca ayarlanabilir varifocal lensler ile manuel olarak lens üstünden istenilen yere zoom denilen yakınlaştırma yapılabilir. Motorlu varifocal lensle ise kamera yanına gitmeden kayıt cihazı üstünden veya kamera kontrol panelinden yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapılabilir. Varifocal lenslerin ihtiyaca göre pek çok yakınlaştırma seçeneği vardır.

 

Ptz Speed Dome Güvenlik Kamerası

Ptz speed dome kamera, Halk arasında motorlu kamera olarakta bilinir. Ptz bir kısaltmadır. Açılımı ise “pan, tilt, zoom” anlamına gelir. Bu üç komut, bu kameralarla neler yapabileceğinizin kısaltmasıdır. Örneğin, onları ileri geri veya yukarı ve aşağı hareket ettirmek için yönlendirebilirsiniz. Zoom özelliği sayesinde yakınlaştırabilir veya uzaklaştırabilirsiniz. Çoğu ptz kamera sistemi, kullanıcılar için uzaktan kontrol yazılımı içerir. Kullanıcılar daha sonra bu değişiklikleri internet bağlantısının olduğu her yerde kolayca yapabilirler. Kendi etrafında dönebilir. Böylelikle yakın mesafe, uzak mesafe ve 360 derece etrafı gözetlenebilir. Bu kameralar manuel olarak kontrol edilemez. Kayıt cihazı vasıtasıyla veya kamera kontrol paneli ile kontrol edilebilir. Ptz speed dome kameralarım hem ahd, hemde ip seçeneği vardır. İsteğe göre poe yani, direk cat6 veya cat7 kablo ile beslenebilir veya harici adaptör ile beslenebilen seçenekleri mevcuttur. Bu kameraları genellikle profesyonel güvenliğe ihtiyaç duyan kullanıcılar tercih eder.

 

Gece Görüşlü Güvenlik Kamerası

Gece görüşlü güvenlik kameraları kendi üstlerinde, lens çevresine yerleştirilmiş kızıl ötesi led lerden oluşur. Gece görüşlü güvenlik kamerası çeşitlerinin led sayılarının farklı olanları vardır. Hiç ışık olmayan tam karanlık mekanlar için led sayısı fazla olan kameralar seçilmelidir. Yeni teknoloji ile artık bu sistem oldukça gelişmiştir. Smart led denilen akıllı ledler ile bir çok ledin yaptığı işi tek bir led yapmakta ve daha iyi görüntüler sağlanmaktadır. Bu ledler ortamda hiç ışık olmasa bile kızıl ötesi ışık gönderirler ve yansıyan kızıl ötesi ışığı geri toplayıp görüntüye çevirirler.

 

Poe Güvenlik Kamerası

Ethernet Üzerinden Güç (POE), ağ kablolarının elektrik gücü taşımasını sağlayan bir teknolojidir. Örneğin, bir dijital güvenlik kamerası normal olarak kurulduğunda iki bağlantı yapılmasını gerektirir. Video kayıt ve görüntüleme ekipmanı ile iletişim kurabilmek için bir ağ bağlantısı ve bir elektrik bağlantısı ancak, kamera POE özellikli ise, elektrik kablosunu da bu kablodan alacağından sadece ağ bağlantısının yapılması yeterlidir. Ethernet Üzerinden Güç verme, birçok avantaj sağlar. Elektrik güç kablolarının takılmasının zamanını ve masrafını azaltır. Bir elektrik prizine takılmadan, IP kameralar ve kablosuz erişim noktaları gibi cihazlar en çok ihtiyaç duyulan her yere yerleştirilebilir ve gerekirse kolayca yeniden konumlandırılabilir ve esneklik sağlar. POE dağıtımı akıllıdır ve ağ ekipmanlarını aşırı yük, düşük güç veya hatalı kurulumdan korumak için tasarlanmıştır ve bu durum güvenlik sağlar. POE gücü, dağıtık duvar adaptörleri topluluğu yerine merkezi ve evrensel olarak uyumlu bir kaynaktan gelir. Kesintisiz bir güç kaynağıyla yedeklenebilir veya cihazları kolayca devre dışı bırakmak veya sıfırlamak için kontrol edilebilir.  Ağda mevcut güce sahip olmak, ağ bağlantılarının kurulum ve dağıtımının basit ve etkili olduğu anlamına gelir. Eğer ip güvenlik kamerası tercih edilecekse, poe güvenlik kamerası özellikli kameraya öncelik verilmelidir.

 

Güvenlik Kamera Setleri

Güvenlik kamera setleri, kullanıcılara hazır paket şeklinde bütün malzemeleri dahil şekilde sunulan veya seçmeli olarak oluşturulan sistemlerdir. Güvenlik kamera seti paketlerinde ihtiyaç miktarı kadar kamera, kablo ve kayıt ihtiyacı miktarında kayıt hard diski bulunur. Kullanıcı bu seçenekleri ihtiyacı doğrultusunda seçebilir veya satıcının oluşturduğu kendine uygun olan paketi seçer. Ahd ve ip seçenekleri mevcuttur. Bu setleri alırken özellikle kayıt hard diski özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. hard diskler 7/24 kayıt yapmaya uygun özel diskler olmalıdır. Normal bilgisayar diskleri uzun süre kesintisiz çalışmaya uygun olmadığı için kısa sürede disk arıza yapabilir ve kayıt etmeyi kesebilir.

 

Dvr Kamera Kayıt Cihazı

Dvr güvenlik kamera kayıt cihazları, sistem ile çalışan kameralar için üretilen kayıt cihazlarıdır. Eski modeller sadece analog güvenlik kamerası çalıştırırken, teknolojinin gelişmesi ile pek çok kamerayı aynı anda çalıştırabilir. Bunlara xvr kayıt cihazı denir. Xvr kayıt cihazları, ahd, hdtvi, hdcvi, analog gibi birçok güvenlik kamerasını ayrı ayrı veya aynı anda çalıştırabilir. Xvr ve dvr cihazların, 4 kanaldan 32 kanala kadar seçenekleri vardır. Günümüzde en çok tercih edilen cihazlar xvr kamera kayıt cihazlarıdır.

 

Nvr Ip Kamera Kayıt Cihazları

Herhangi bir sayıda gözetleme kamerasından alınan girdiler, bireysel beslemelerden ziyade bir ağdan elde edilir. Bu, ağdaki her bir kameranın, nvr’nin kabul ettiği ve kabul ettiği belirli bir ip (internet protokolü) adresi atandığı anlamına gelir. Bu adresler benzersizdir, bu yüzden nvr’niz hangi kameranın belirli bir ip adresinden besleme sağladığını tam olarak bilir. Yerinde olması gereken bir dvr’den farklı olarak, bir nvr, dünyanın neresinde olursa olsun, kameralardan gelen yayınları kaydedebilir ve yönetebilir. Bir nvr’ye ulaşan video yayınları internet üzerinden iletilir, dolayısıyla fiziksel mesafe sınırlaması yoktur. Bu, bir işletme sahibinin, örneğin birden çok konumdaki yayınları izlemesine ve yönetmesine olanak tanır. Ayrıca, başka bir güvenlik katmanı için görüntüyü kapalı bir lokasyonda depolamayı mümkün kılar. Pratikte, bir nvr, mülkünüzün veya özelliklerin etrafında stratejik olarak monte edilen kablosuz kameralardan çoklu beslemeler içeren gelişmiş bir gözetim sisteminin kalbidir. Birçoğu gerçek zamanlı olarak görüntülemenize, depolamanıza, almanıza, aramanıza, vb. Görüntülemenize ve kristal netliğinde, yüksek çözünürlüklü görüntülere sahip olmanızı sağlar. Saniyede 30 kareye kadar kare hızları, video beslemenizin pürüzsüz ve doğal görünmesini sağlar. Dalgalı ve grenli siyah beyaz video, geçmişte bir şeydir. Bu tip üst düzey sistemler genellikle güvenliğin en önemli olduğu ve içeride veya dışarıda birçok hassas alanın sürekli kapsama alanı gerektirdiği büyük iş yerleri için en uygun olanlardır. Bazı nvr’ler ayrıca ses kaydına ve diğer özelliklere izin verir. Nvr kayıt cihazları, sadece ip güvenlik kamerası çalıştırabilir.